
Вступ та мета цього посібника
У посібнику описано практичні аспекти захисту викривачів корупції, важливість зусиль громадянського суспільства для подолання корупції.
Корупція – проблема світового масштабу. У різних країнах світу корупція у великих розмірах завдає шкоди економіці, призводить до зубожіння населення, і поглинає ресурси, які натомість могли б сприяти розвитку громадянських свобод та благополуччя населення. Корупція – систематичне та масштабне розкрадання, яке здійснюється особами, які мають владні повноваження. Тільки олігархи, офіційні посадові особи, великі підприємці та інші впливові особи здатні здійснювати незаконний розподіл значних сум державних коштів, розкрадання або вимагання приватних коштів у значному масштабі. Протистояти великомасштабній корупції надзвичайно складно через те, що її виявлення підриває авторитет та репутацію впливових осіб. На практиці, протистояння корупції часто залежить від інсайдерської інформації або ж викривачів. У більшості випадків, викривачі – це прості наймані працівники. Отже, задля успіху викривачів, потрібно забезпечувати їх особисту безпеку, правовий захист на робочому місці, і їх доступ до засобів масової інформації та антикорупційних органів.
У посібнику описано практичні аспекти захисту викривачів корупції. Автори висвітлюють важливість зусиль громадянського суспільства, спрямовані на захист викривачів корупції, свободи асоціації на робочому місці, а також свободи засобів масової інформації розслідувати та розголошувати корупційні схеми, виявлені працівниками та викривачами корупції.
Дана версія посібника розглядає антикорупційний досвід в Україні за останні роки, однак його тези зможуть стати основою для майбутнього доповненого видання.
У світі по різному ставляться до викривачів корупції. В той час, коли в одних країнах викривачі корупції допомагають зекономити державі десятки мільярдів доларів, в інших, зокрема в Україні, культура викриття корупційних злочинів лише починає зароджуватися. Викривачі знаходяться у зоні ризику в суспільстві, де обмежена свобода ЗМІ, і де правова система корумпована.
Інститут викривачів є важливим запобіжником для виникнення та поширення корупції у суспільстві. Корупціонери у державному та приватному секторі розкрадають гроші країни, згубно впливають на її майбутнє та покладаються на мовчання звичайних людей. Якщо пересічні громадяни перестануть мовчати про корупційні діяння, свідками яких вони стали – на своєму робочому місці, під час волонтерства, співпраці з контрагентами тощо, то потенційний корупціонер подумає тричі перед отриманням хабаря чи вчиненням незаконних дій. А вже викриті такі факти підвищать рівень несприйняття корупції суспільством. Більше прозорості та відкритості з’явиться і в публічній сфері, що посилить національну економіку. Демократія, економічний розвиток та економічна справедливість залежать від верховенства права. У випадку України, зменшення рівня корупції та верховенство права посприяють притоку дострокових іноземних інвестицій, розвитку малого та середнього бізнесу. Тому захист викривачів – не лише економічна необхідність, а й прояв патріотизму.
Першочерговим кроком на шляху до змін має стати саме нульова терпимість до корупції абсолютно у всіх сферах життя. А це значить – викривати корупцію щоразу, зіткнувшись з нею.
Однак, великомасштабна корупція, здійснена особами зі значним політичним та економічним впливом є основною перешкодою демократичного та економічного розвитку України. Викривання – це найпростіший та найдієвіший метод боротьби з корупційним злочином. Цей посібник розглядає практичні реалії та засоби захисту викривачів корупції, а також юридичні та інформаційні методи боротьби з корупцією.