
Як ще себе поводити при можливому зіткненні з корупцією?
Ви маєте бути обґрунтовано переконані в тому, що інформація, яку ви повідомляєте, є достовірною.
- Знати свої права, не давати хабара, щоб не стати співучасником злочину (також з вас будуть вимагати все більше і частіше), повідомляти у відповідні органи про вимагання/відомі правопорушення. Перевірте на якість та повноту всі свої відповідні документи, та отримайте відповідь щодо змісту проблеми.
- Слідкуйте за мовою, не створюйте враження готовності або відмови дати хабар (можна послатись на необхідність порадитись або відсутність потрібної суми), поводьтесь ввічліво та впевнено. Надайте людині можливість повідомити вам якомога більше інформації.
- Проконсультуйтесь з адвокатом, краще з тим, що має досвід роботи в правоохоронних органах. Адвокат допоможе зрозуміти реальну корупційну загрозу. Не розповсюджуйте інформацію стороннім людям.
- Ви маєте бути обґрунтовано переконані в тому, що інформація, яку ви повідомляєте, є достовірною. В протилежному випадку вам може не бути наданий державний захист, в тому числі, якщо ви не доклали зусиль, щоб перевірити достовірність інформації, маючи таку можливість.
- Продумайте свою стратегію та наслідки викриття. Зважте, який вплив може здійснити викриття на вашу кар’єру, здоров’я та соціальний статус тощо; в чому вас можуть звинуватити; чи зробили Ви щось, що можна використати проти Вас; яка інформація та факти Вам потрібні, щоб переконати людей в правдивості Ваших слів. Будьте готові виступати свідком у суді на стороні обвинувачення, і до виділення відповідних часових та емоційних ресурсів. Будьте готові до майбутніх відмов колегами хабарника за формальними ознаками, і можливих їх оскаржень у суді (вивчіть відповідну судову практику, щоб розуміти свої перспективи).